Eteläkorealaiset vieraat tutustuivat sertifiointijärjestelmään

OKKA-säätiö sai 28.8. vieraita Etelä-Koreasta, kun koulujen turvallisuuden ja hyvinvoinnin asiantuntijoista koostunut delegaatio tutustui säätiön toimintaan ja kestävän kehityksen sertifiointiin. Vieraiden kiinnostuksen kohteena oli erityisesti turvallisuus- ja hyvinvointiasioiden kytkeytyminen kestävyyteen sekä kokonaisvaltainen lähestymistapa, jolla nämä näkökohdat voidaan yhdistää osaksi koulujen johtamista, opetusta ja toimintakulttuuria.

Vieraat saivat säätiöltä tietoa myös Suomen opetussuunnitelmauudistuksesta, joka nostaa kestävyyttä edistävän ja hyvinvointia tukevan koulukulttuurin keskeiseksi hyvän oppimisen mahdollistajaksi. Hyvinvointia tukevat myös opetussuunnitelmien oppilaskeskeinen lähestymistapa sekä oppivan yhteisön ajattelu, jossa koko kouluyhteisö osallistuu kestävän toimintakulttuurin rakentamiseen. Helsingistä vieraiden matka jatkui Tukholmaan tutustumaan Ruotsin koulujen hyviin käytäntöihin.

Eteläkorealaiset vieraat tutustumassa OKKA-säätiöön. Vasemmalta suunnittelupäällikkö Erkka Laininen, apulaisprofessori YoonJung Cho (Sungshin Women’s University), johtaja Kyung-Hwoi KIM (School Safety Research Center, Sungshin Women’s University), säätiönjohtaja Tuulikki Similä sekä professori Dayyoung Oh (Gachon University). Kuva: Rosa Hyvärinen.

Julkaistu: 29.8.2018

Oppilaitosten kestävän kehityksen sertifiointi