Jyväskylän kansalaisopisto sai sertifikaattinsa

OKKA-säätiö luovutti Oppilaitosten kestävän kehityksen sertifikaatin Jyväskylän kansalaisopistolle perjantaina 22.4. järjestetyssä tilaisuudessa. Sertifikaatin on tähän mennessä saanut kaikkiaan 87 koulua tai oppilaitosta, joista 16 edustaa vapaata sivistystyötä.

Jyväskylän kansalaisopiston auditoijana toiminut Marika Hoviniemi antoi palautteessaan tunnustusta opiston johdon ja henkilöstön vahvasta sitoutumisesta kestävän kehityksen periaatteisiin. Opiston erityisiin vahvuuksiin kuuluvat lukuisat kumppanuudet ja hankkeet sekä toimiva yhteistyö sidosryhmien kanssa. Koulutuksessa on panostettu erityisesti monikulttuurisuustaitojen edistämiseen ja kotouttamiskoulutukseen. Samalla opisto pitää hienosti kiinni juuristaan ja vahvoista alue- ja maakuntaperinteistä.

Kestävän kehityksen sertifikaatin Jyväskylän kansalaisopistolle luovutti säätiönjohtaja Tuulikki Similä-Lehtinen OKKA-säätiöstä (vas). Sertifikaatin vastaanottivat rehtori Sini Louhivuori sekä Jyväskylän kaupungin edustaja ympärisöasiantuntija Mervi Saukko (oik).

Julkaistu: 22.4.2016

Oppilaitosten kestävän kehityksen sertifiointi